Ayasofya'nın Geleceği ?

Merhaba Baretsiz Adam okurları. Ülkemizde hatta birçok ülkede gündem olan Ayasofya'nın geleceği hakkında ki belirsizlik ve öne sürülen fikirler kimine göre yanlış kimine göre doğru. Ayasofya Cami olmalı mı yoksa Müze olarak mı kalmalı ?


Ayasofya İstanbul'un fethinin ardından Fatih Sultan Mehmed tarafından camiye çevrilmiş ve 1934 yılında Mustafa Kemal Atatürk'ün kararı ile müzeye dönüştürülmüştür. istanbul'un hatta ülkemizin en önemli ve en eski kültürel miraslarından biridir.

Bizler restoratörler ve konservatörler ülkemizin tarihini ve kültürel mirasını korumak için çalışıyoruz ve bunun için eğitim alıyoruz. Bu konuda olaya bakıp düşündüğümüz zaman Ayasofya içerisinde hemen hemen her yerinde dinimize ve bir camiye aykırı bir çok simge ve desen mevcut. Bir camiye dönüştürülecekse bu simge ve desenlerin kapatılması gerekir. O zaman restorasyon ve konservasyon kavramı bunun neresinde. Altını çizerek söylüyorum ki kişisel görüşüm kesinlikle camiye dönüştürülmesine karşı değilim. Ancak şu bir gerçek bu şartın olabilmesi için restorasyon kavramını ve kültürel mirasımızı koruma adı altında yaptığımız her şey boş bir çaba anlamına geliyor demektir. Beni bu konuda rahatsız eden en büyük konulardan bir tanesi herkesin fikir beyan ettiği hususta kanunen görev ve sorumluluğu vakıf mallarının haklarını korumak ve yaşatmak olan kurumdan en ufak hayat belirtisi maalesef gözükmüyor.

Ayasofya camiye dönüştürülmesi fikrinden sonra bizleri ilk korkutan şey ise Trabzon'daki Ayasofya'nın 2013'te ibadete açacağı sonraki hali İstanbul'daki Ayasofya'nın başına gelebileceklerin işareti gibi. Tavan örtülmüş, duvarlarda perdeler, alüminyum doğramalar, kalitesizlik akan ahşap işleri, led ışıklı mihrap.

Bitmedi. Trabzon Ayasofya'sı tekrar restorasyona alındı. Bahçesindeki yeşil alan, ağaçlar ve havuz yok edilip betona boğuldu. Fresklerin üstünün kapatılacağı haberleri çıktı. Mahkemenin restorasyon projesini iptal etmesine rağmen çalışmalar durdurulmadı. Ortaya ne çıkacağı meçhul..

Yani endişem Ayasofya'nın kullanım amacı değil, Ayasofya'nın muhteşem ve büyüleyen görüntüsünü yok etmeleridir.

Camiye dönüştürülmeli mi sorusunda cevabım ise ; sanmıyorum ama eğer gerçekten Ayasofyanın tarihi değeri ve büyüleyici görüntüsüne dokunulmayacaksa 567 yıldır elimizde olan, 4 tarafına 4 minare diktiğimiz, kubbesine alem koyduğumuz, içini dünyanın en büyük hatlarıyla donattığımız, önünde padişah türbeleri bulunan bu muhteşem eserin fetih hakkı olan Fatih Sultan Mehmed'in emrettiği gibi cami olmasında hiç bir sakınca yoktur.

istanbul'un ve Ayasofyanın Türkiye'ye ait olduğunu bilmeyen ve inkar eden Türk düşmanlarına güzel bir ders alacaktır.

Endişelerimiz dile getirdim bunların olmadığı taktirde cami olmaması için bir sakınca olmadığını dile getirdim ancak şunu her zaman söylüyorum taraflı bir şekilde bakmıyorum hiçbir zaman benimde bütün meslektaşlarım gibi tek önem verdiğim şey kültürel mirasımızın en güzel ve en doğru şekilde korunmasıdır.

Umarım hem restorasyon sektörüne hemde Ayasofya geleceği için en hayırlısı olur.

Bu konuda siz değerli okurlarımın fikir ve düşüncelerini çok merak ediyorum. yorum kısmında sizde düşüncelerinizi belirtebilirsiniz. Sağlıcakla Kalın...

29 views1 comment

©2020, BaretsizAdam tarafından Wix.com ile kurulmuştur.