Restorasyon Sektörünü Bekleyen Tehlike!!

Merhaba Baretsiz Adam okurları. Restorasyon sektörü günümüz şartlarını istihdam durumunu ve günümüz gidişatıyla gelecekte restorasyon ve konservasyonda bizi neler bekliyor bunları değerlendirmek istiyorum.

Her yazımda bahsettiğim gibi günümüzde restorasyon, hakkettiği değeri görmeyen, kültürel değerlerden çok paranın söz konusu olduğu, yönetici sıfatından uzak cahil insanların patronluk yaptığı, mezunların iş bulamadığı ancak amele diye nitelendirilen işçilerin okul okumadan eğitimini almadan rahatlıkla yapabildiği her şeyi ile sıkıntılı bir meslek dalıdır.


Bu kadar çıkmazın içinde restorasyon işi doğru yapılıyor mu? Belki yüzde 50 yüzde 50 diyebilirim.

Bunun bir çok sebebi var kültürel mirası koruma bilinci yok, denetim yeterli düzeyde değil, denetleyen kişiler Restoratör değil Mimar ( Bu konuyu hala aklım almıyor bunun için ayrı bir yazı yazacağım önümüzde ki günlerde ), yöneticilerin çoğunluğu restore etmekten çok para ile ilgileniyorlar buda kar amacı doğurduğu için malzeme olsun ucuza çalışan amatör işçiler olsun temel sağlam olmuyor, çalışan Restoratör ve konservatörler deseniz genel olarak sağlam ve uygulamalı restorasyon eğitimi almadıkları için çıkar odaklı çalışan insanlardan çıkar odaklı eğitim alınıyor bu kervan böyle devam ediyor sonra ortaya restorasyon faciaları diye adlandırdığımız Restorasyondan uzak yeniden yapılmış gülünç yapılar ortaya çıkıyor. Sonuç maalesef ki yok ettiğimiz şey öyle ufa tefek şeyler değil ülkemizin tarihi ve kültürel mirasları!!

Peki gelecekte bizi neler bekliyor? Eğer restorasyon eğitim ve bilincini okul sıralarında verilmez ise geleceğin restoratör ve konservatörlerine sahada çalışmış deneyimli restoratör hocalar değilde her şeyden uzak mimar öğretmenler ders anlatmaya devam ederse maalesef en başından her şeyi yanlış yapmaya devam ederiz ve bilinçsiz eğitimsiz restoratörlerle kültürel mirasımızı doğru ve sağlıklı bir şekilde koruyamayız.

Restorasyon ihaleleri çıkarcı ve sömürgeci şirketlere verilmeye devam ederse önümüzde ki yıllarda restorasyon piyasası şuan olduğu gibi maddi olarak daha kötüye gider ve bu da hem restorasyon sektöründe istihdamı daha kötüye götürür hemde restorasyonda gerçekten hakkını veren şirketler azalır mirasımız itin köpeğin eline düşer.

Restore edilen yapılar iş bilmeyen restorasyonda uzak mimar veya iç mimarlara verilmeye devam ederse restoratörleri doğru ve sağlıklı bir şekilde yönlendirilemez bu da yine yanlış restorasyon uygulamalarını önümüzdeki yıllarda daha fazlasını beraberinde getirir.

Restore edilen yapılar gerek devlet gerek vakıflar tarafında deneyimli restoratörler eşliğinde sıkı denetim ve kontrol edilmez ise şuan olduğu gibi restorasyon canavarları baştan savma işler yapmaya devam eder ve yine önümüzdeki yıllarda sağlıksız restorasyonlar ve faciaların daha fazlasını görebiliriz.


Yani sevgili okurlarım özetle şunu belirtmek istiyorum bir ülkenin tarihi ve kültürel mirası için hayati önem taşıyan restorasyon sektöründe böyle devam ederse parlak bir gelecek bizleri beklemiyor. Ancak tabi ki ben bir restoratör olarak buna izin vermeyeceğim Allah izin verirse her zaman söylüyorum sizlerin desteğiyle restorasyon sektöründe çok büyük adımlara ve köklü değişimlere imza atacağız ilerleyen günlerde hedeflerim ile ilgili bir yazı yazacağım.


Sizlerden istediğim Baretsiz Adamı takipte kalmanız ve yazıları paylaşarak daha fazla restoratör arkadaşımıza ulaştırmanız. Sağlıcakla Kalın...

58 views0 comments

Recent Posts

See All

©2020, BaretsizAdam tarafından Wix.com ile kurulmuştur.