Yeni Mezunlar Dikkat !!

Merhaba Baretsiz Adam okurları. Bu yazım da yeni mezun arkadaşlarımızın iş ararken dikkat etmesi gereken konular, iş hayatına atılmadan önce bilmeniz gereken konular ve bir restoratör adayında olması gereken özelliklerden bahsedeceğim.

İlk olarak iş hayatına atılmadan önce bilmemiz gerekenlerden başlamak istiyorum. Hemen hemen herkes okul hayatına başladığı ilk yıllardan itibaren olmak istediği yada hayalini kurduğu bir meslek vardır . ( Hiç restoratör olmak isteyeni görmedim orası ayrı mesele :) ). Yani baba parası ile hayat sürdürmek istemeyen herkes mutlaka iş hayatına atılacaktır. O gün geldi çattı. Okulumuzu bitirdik stajımızı yaptık artık iş hayatına atılma vakti. Öncelikle iş hayatına atılmadan önce restoratörler adına konuşuyorum; kendinize şunu söylemelisiniz, ben bu işi gerçekten yapmak istiyor muyum? Eğer cevabınız evet ise işimiz kolay çünkü yapacağınız işi ve belki de hayatınızı vereceğiniz bu işi severek ve gerçekten yapmak istiyorsanız hem hayattan hem yaptığınız işten zevk alırsınız. İş hayatına atılmayı her gün zorla sabahın köründe kalkıp oflayarak puflayarak gününüzü geçireceğiniz bir hayat olarak düşünürseniz ve böyle olursanız inanın kendi kendiniz mahvedersiniz. Eğer emir almak istemiyorsanız, başkasının işini yapmak istemiyorsanız ve canınız tatlı ise ya babanızın işi varsa onun yanında çalışmak yada kendi işinizi kurmak sizin için en doğrusu olacaktır. Bide youtuber'lık var tabi :).


Peki Mimari Restorasyon bölümünü okudunuz 2 yıl yada 4 yıl bu zamana kadar size şu soruyu soran oldu mu, sen restoratör olacak özellikleri taşıyor musun?

Çok büyük ihtimalle cevabınız hayır olacaktır. Maalesef sadece bizim mesleğimiz değil bütün meslekler ve bütün okullarda ki sorunun temel kaynağı burada başlıyor. Bir balıktan yürümeyi isteyebilir miyiz tabi ki hayır her insanın özellikleri yetenekli olduğu yada yapamadığı konular vardır bu gayet normal. Eğer bir restoratör olmak istiyorsanız şu özelliklere sahip olmanız işinizi yapmada size kolaylık sağlayabilir;

  • Hassas aletleri kullanabilecek el kabiliyetine sahip olmak,

  • Seyahat engeli bulunmamak,

  • Detay odaklı çalışmak,

  • İş teslim tarihlerine riayet etmek,

  • Ekip çalışması ve yönetimini sağlayabilmek,

  • Estetik duyuşa sahip olmak,

  • Yükseklik korkunuzun olmaması gerekiyor,

  • En önemlisi restorasyon işini sevmeniz gerekiyor,

son madde benim en çok dikkat ettiğim konu, kulağa tuhaf geliyor hatta bazılarınız ne alaka diyebilir bunu okurken ancak çok samimi söylüyorum bu işi sevmeden yapmanız mümkün değil zevk alırsanız bu işte başarılı olabilir ve kusursuz işler çıkarabilirsiniz.Bir diğer konumuz restorasyon işi ararken nelere dikkat etmemiz gerekir; önceki yazımda bahsetmiştim tekrar söylemek istiyorum restorasyon işi inşaat sekötürüne girmektedir, inşaat sektörü de günümüz için söylüyorum, en sıkıntılı ve en karışık mesleklerden biri diyebilirim. Bu sebeple iş ararken dikkatli olmanızda fayda var yoksa benim yaşadığım ilk restorasyon tecrübesini yaşamanız kaçınılmaz olabilir. Yaşadığım ilk restorasyon tecrübesini okumak için Eminönü Yeni Cami Gerçekleri adlı yazıya tıklayarak okuyabilirsiniz. Böyle bir tecrübe yaşamamak için bulduğunuz ilk iş ilanına atlayarak saf davranmayın arkadaşlar. Biliyorum zaten restorasyon işi bulmak zor hatta koronavirüsünden dolayı artık daha da iş bulmak imkansız hale geldi ama yine de parlak bir gelecek için ilk adımı sağlam atmanız gerekiyor bunda dolayı gireceğiniz firmayı iyice araştırın daha önce yaptığı işlere bakın hatta yapabiliyorsanız o firmada hala çalışan yada daha önce çalışmış biri ile firma hakkında konuşun. Diğer bir madde restorasyon işi ararken size tavsiyem ofis elamanı olarak çalışma hayaliniz varsa bile yada amacınız bu yönde ise yinede mutlaka restorasyon saha tecrübesi edinmeniz hem ofiste hemde gelecekte size çok büyük faydası olacaktır.


Yeni mezun arkadaşlarımızı ve mezun olacak arkadaşlarımıza son olarak şunu söylemek istiyorum lütfen işinizi severek ve bilinçli yapın belki yaptığımız iş hakettiği değeri bulamıyor ama bu böyle devam etmeyecek inanın bana biz yaptığımız işe değer verelim kültürel mirasımızı en doğru ve güzel şekilde koruyalım.


Sizinde eklemek istediğiniz yada yazdıklarım hakkındaki düşüncelerinizi sitemize üye olarak yorum kısmında belirtebilirsiniz. Sağlıcakla kalın...

89 views0 comments

Recent Posts

See All

©2020, BaretsizAdam tarafından Wix.com ile kurulmuştur.